Картинка 10658278 Картинка 12043017 Картинка 1706232 Картинка 2398732 Картинка 6031186 Картинка 1881099 Картинка 2501017 Картинка 2655542 Картинка 5901474 Картинка 3918096

Сектор Алпийски дисциплини, биатлон, спортна анимация

Спортисти Спортна дейност
Екатерина Дафовска

ЕКАТЕРИНА ДАФОВСКА
Най-успялата българска биатлонистка Екатерина Дафовска има в кариерата си олимпийска титла, европейска титла, два бронзови медала от световно първенство, три победи за Световната купа и общо девет места в призовата тройка.
Екатерина спечели първата и засега единствена олимпийска титла за България от Зимните олимпиади - в Нагано през февруари 1998 година в дисциплината 15 километра. До този момент ние  имахме единствен медал /бронзов/ от Зимни олимпийски игри от Лейк Плесид 80” , спечелен от Иван Лебанов.
Дафовска спечели олимпийската си титла с резервните ски и след много силни спускания, но и с прецизна стрелба: едва един пропуск на огневия рубеж. До последната стрелба, втора по трасето след суперзвездата Дизл (Германия), беше Павлина Филипова, също възпитаничка на НСА. Разликите в класирането на първите четири бяха толкова малки, че можеше българският триумф в Нагано 98да е още по-зашеметяващ: 1 и 2 място!

Екатерина Дафовска спечели и златния медал в индивидуалната дисциплина на 15 километра за жени на Европейското първенство по биатлон в столицата на Беларус.  28-годишната чепеларка направи само две грешки в стрелбата и зае първото място с общо време 46:14,7 минути. Така към олимпийската титла на 15 км от Нагано'98 Дафовска прибави и европейската в тази дисциплина.
В чест на олимпийската победа на Екатерина Дафовска беше издадена специална марка, а в
анкетата за най-добър спортист на Балканите през 1998 година Екатерина зае първото място.
Дафовска е родена на 28.11.1975 година в Чепеларе. Неин личен треньор е Боран Хаджиев.

ИРИНА НИКУЛЧИНА
Родена е на 8 декември 1974 година в Разлог. Студентка в НСА.
Състезателка по биатлон в дисциплините 15 км, 7.5 км и 10 км.
Треньори : Иван Кераджиев (неин съпруг) и Боран Хаджиев.
На Олимпиадата в Солт Лейк Сити през 2002 година Ирина Никулчина спечели бронзов медал на 10 км.
Заедно с Павлина Филипова, Ива Карагьозова и Екатерина Дафовска стигнаха до 4-то място в щафетата 4х7,5 км. с постижение 1:29.25.8. Това бе една изключителна изява на Ирина, на втори пост тя бе невероятна. Съвсем малко не достигна на нашите момичета да спечелят бронзов олимпийски медал.
На Олимпийските игри в Солт Лейк Сити през 2002 г. България постави нов рекорд
– 3 медала, един сребърен и един бронзов на Евгения Раданова (шорт трек) и един бронзов на Ирина Никулчина (биатлон),  4-то място на щафетата по биатлон, 5-то място на Екатерина Дафовска (биатлон), 6-то място на щафетата по шорт трек, 7-мо място на танцовата двойка Албена Денкова и Максим Сталийски, 13-то място на Иван Динев (фигурно пързаляне), 16-то място на Стефан Георгиев в алпийската комбинация. 16-то място на България в неофициалното класиране по точки.

Евгения Раданова и Ирина Никулчина, Солт Лейк Сити, 2002 г.