НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"

Знаменити спортисти на НСА

Национална спортна академия "Васил Левски" не само е мястото, където се създава българският треньорски и научен елит в областта на спорта и спортната наука, но тук са се учили и изграждали като спортисти голяма част от елитните ни състезатели, много от които са разнесли спортната слава на България по целия свят. В спортния код на Академията се вписват 42 олимпийски титли, 150 сребърни и бронзови олимпийски медала, 90 световни шампионски титли, 120 сребърни и бронзови медала от световни първенства, спечелени от нашите възпитаници. Плод са на овладяно майсторство, на подчертана връзка между науката и спорта, на патриотични чувства.

Следват имената на знаменити български спортисти, свързали съдбата си с Национална спортна академия
(там, където има линк, можете да намерите снимки и допълнителна информация)

Автомобилизъм

Йордан Топлодолски, Данчо Йорданов, Владимир Илиев, Илиян Топлодолски, Димитър Илиев
Аеробика Емил Видев, Даниела Цивнева, Георги Сергиев, Милена Търничкова, Калоян Калоянов, Констанца Попова, Красимира Доцева, Галина Лазарова, Людмила Ковачева, Мариян Колев, Ася Рамизова, Маргарита Стоянова, Таня Хаджиева, Велислава Миланова, Ивелина Николова, Ива Иванова, Галина Иванова, Вили Бухалова, Лилия Грозданова, Павлин Зарков, Цанко Русев, Радослав Живков, Бистра Вълкова

Академично гребане

Здравка Йорданова, Сийка Келбечева, Румяна Нейкова, Виктория Димитрова, Георги Божилов

Алпинизъм

Димитър Бърдарев, Трифон Джамбазов, Кънчо Долапчиев, Петко Тотев, Дойчин Боянов, Станимир Желязков, Михаил Михайлов

Бадминтон

Анна Кръстева

Баскетбол

Кръстина Гьошева, Константин Тотев, Пенка Стоянова, Ница Борисова, Цвятко Барчовски, Петкана Макавеева, Евлавдия Славчева, Ваня Дерменджиева, Костадинка Радкова, Пенка Стоянова, Пламен Ганчев, Михаил Смочевски, Надка Голчева

Биатлон

Екатерина Дафовска, Ирина Никулчина, Павлина Филипова
Бокс Александър Николов, Георги Костадинов, Владимир Колев, Свилен Русинов, Тончо Тончев, Кубрат Пулев, Станимира Петрова
Борба

Димитър Добрев, Петър Киров, Георги Мърков, Александър Томов, Георги Райков, Валентин Йорданов, Иван Цонов, Валентин Райчев, Симеон Щерев, Рахмат Сукра, Атанас Комшев, Исмаил Абилов, Михо Дуков, Стоян Балов, Живко Вангелов, Рангел Геровски, Еню Тодоров, Станчо Колев, Иван Колев, Мирослав Гочев, Добри Маринов, Валентин Крумов, Али Моллов, Пламен Паскалев, Серафим Бързаков, Ивелин Маринов, Никола Иванов

Вдигане на тежести

Нораир Нурикян, Андон Николов, Йордан Биков, Младен Кучев, Янко Русев, Асен Златев, Неделчо Колев, Иван Иванов, Стефан Ботев, Гълъбин Боевски

Волейбол

Борис Гюдеров, Драгомир Стоянов, Димитър Захариев, Боян Мошалов, Васил Господинов, Димитър Каров, Димитър Златанов, Йордан Ангелов, Христо Илиев, Любо Ганев, Димо Тонев, Мартин Стоев, Борис Гьошев, Владимир Николов, Мила Рангелова, Антонина Зетова, Нели Маринова, Румяна Каишева, Мая Стоева, Верка Стоянова, Евгени Иванов

Гимнастика

Стоян Делчев, Диана Дудева, Пламен Петков, Зоя Грънчарова, Йордан Йовчев

Джудо

Илиян Недков, Димитър Запрянов, Цветана Божилова

Кану-каяк

Федя Дамянов, Любомир Любенов, Ваня Гешева, Огняна Петрова-Душева, Иванка Бадалска-Муерова, Борислав Ананиев, Божидар Миленков, Лазар Христов, М.Маринов, Милко Казаков, Александър Павлов

Карате Евгени Щерев
Колоездене Димо Ангелов
Лека атлетика

Иванка Христова, Йорданка Благоева, Василка Стоева, Николина Щерева, Гинка Загорчева, Атанас Търев, Петър Петров, Светла Златева, Мария Вергова, Йорданка Донкова, Анелия Нунева, Христо Марков, Стефка Костадинова, Георги Стойковски, Софка Попова, Стефан Стойков, Евгени Игнатов, Цветанка Христова

Ориентиране

Тодор Ангелов

Плуване

Таня Богомилова

Самбо Христо Венков, Елица Ръжева, Георги Георгиев
Силов трибой Тодор Василев
Ски Иван Лебанов, Петър Попангелов
Ски-ориентиране Пепа Милушева
Сноуборд Радослав Янков, Александра Жекова
Спортна стрелба Нонка Матова, Весела Лечева, Таню Киряков, Мария Гроздева, Емил Милев
Стрелба с лък

Славянка Кънева

Сумо Светослав Бинев
Тенис Стоян Велев, Дора Рангелова

Тенис на маса

Даниела Гергелчева
Фехтовка Васил Етрополски, Христо Етрополски
Фигурно пързаляне Христина Василева, Найден Боричев
Футбол В НСА са учили или получили треньорски лиценз Георги Аспарухов, Христо Стоичков, Христо Бонев, Пламен Марков, Ивайло Йорданов, Красимир Балъков, Аспарух Никодимов, Атанас Михайлов, Павел Панов, Димитър Бербатов, Мартин Петров и много други наши елитни футболисти
Хандбал Росица Бакърджиева, Съби Дойчинов
Художествена гимнастика

Мария Гигова, Лили Игнатова, Илиана Раева, Мария Петрова, Бианка Панова, Адриана Дунавска, Силвия Димитрова, Михаела Маевска, Ренета Камберова, Цветелина Стоянова, Цветелина Найденова, Христиана Тодорова

Шахмат Веселин Топалов, Силвия Алексиева, Алекси Йовчев, Деян Божков, Петър Генов, Иво Донев
Шорттрек

Евгения Раданова, Даниела Влаева, Марина Георгиева

Ще бъдем много благодарни на всеки, който изпрати снимки, архивни материали и статистически данни за известни български спортисти, възпитаници на НСА.
Изпращайте материалите на адрес:
София 1700, Национална спортна академия, Компютърен център
Николай Йорданов или на e-mail: nick@nsa.bg

Сподели във Facebook Twitter Share