Българският Патриарх Даниил благослови с водосвет академичната общност на НСА на Деня на Академията

Публикувано на 15 ноември 2024
Българският Патриарх Даниил благослови с водосвет академичната общност на НСА на Деня на Академията

На 14 ноември академичната общност на Национална академия „Васил Левски“ отбеляза с тържествено честване 82-ата годишнина от официалното откриване на първата учебна година в своята история. Водещ на събитието беше доц. Христо Андонов, зам.-ректор по учебната работа.

Присъствието на Българския Патриарх и Софийски митрополит Даниил придаде изключителна тържественост на празника. Негово Светейшество отслужи водосвет за здравето и благоденствието на академичната общност, а в словото си отправи общочовешки послания.

„Нека благодарим на Бога за тези 82 успешни години от основаването на Национална спортна академия „Васил Левски“, за хилядите спортисти, прославили България по целия свят, за хилядите преподаватели, треньори, учители по физическа култура и специалисти, и за всички възпитаници на Академията през това време. Нека благодарим и за спортсменството, защото без спортсменство няма истински спорт. А спортът е здраво свързан с духовността. Както е казал апостол Павел преди 2000 години в своите послания, като говори за духовните трудности и духовните успехи, ги онагледява с начина на подготовка и участие в състезания на спортистите: „Който не се състезава по правилата не бива увенчан“, заяви Патриарх Даниил.

В приветствието си ректорът на НСА проф. Красимир Петков припомни ролята на първооснователите на Държавното висше училище за телесно възпитание през 1942 г. и далновидността на тогавашните управници, създали единствения спортен университет на България.

„Хората, които са работили за Академията, са оставили душите си. И това е една от причините нашата Алма Матер да бъде сред най-успешните висши училища в страната, и ще продължи да бъде такова докато вярата в това, което правим, е непресъхваща. Искам да благодаря на академичната общност, без чиято подкрепа възстановяването на нашата Академия не би било възможно. Това е израз на дълбоко ни убеждение, че вярата е спасявала нашия народ в трудни времена“, подчерта ректорът.

В академичното си слово проф. Лозан Митев, ръководител на сектор „История на физическото възпитание и спорта“ и на Образователния и олимпийски център към НСА, подчерта историческата роля на Академията за формиране на двигателна култура, познание, ценности, ключови личностни качества, свързани с възможностите на спорта като социален феномен с мощен положителен ефект върху човека и всички аспекти от неговото развитие.

„Днешният празник ни връща към далечната 1942 г. когато първите студенти и преподаватели с вдъхновение и надежди, с вяра и отговорност поемат мисията за изграждане на спортната култура в България в нищото, без всякакви ресурси, без база, без опит, без традиции, без авторитет. Време на несигурност, на война, на тежки материални ограничения и несгоди, но и време на всеотдайност, на безкористен ентусиазъм и съзнание за дълг към Отечеството“, примомни проф. Митев.

Сред официалните гости бе министърът на младежта и спорта Георги Глушков, който подчерта приноса на НСА в национален и международен мащаб: „Днешният ден ни дава повод да се обърнем назад към историята и да отдадем заслужената почит към всички преподаватели, треньори и спортни специалисти, които създадоха и развиха много шампиони, прославили България с изключителни успехи. Уважението ни заслужават и талантливите възпитаници на Академията, които през годините доказаха как с упорит труд, силна воля и борбен дух се постигат големи неща. Национална спортна академия „Васил Левски“ е безценен национален капитал, защото отвъд пределите на спорта със своята дейност провежда изграждането на здрава нация със спортен дух, развива и надгражда ценностите на спорта и на олимпийските идеали“, подчерта министър Глушков.

Ректорът проф. Красимир Петков награди Патриарх Даниил с „Почетен знак с лента“ за оказаната от него духовна подкрепа при изпълнение на социалната и образователна мисия на Национална спортна академия.

За дългогодишен принос към развитието на Национална спортна академия „Васил Левски с „Почетен знак с лента“ ректорът удостои също проф. Кирил Андонов, изпълнявал длъжностите заместник-ректор и помощник-ректор в няколко управленски мандата, автор на някои от юбилейните галаспектакли на НСА в Зала 1 на НДК.

С медал на НСА бе отличен доц. Илия Антонов – за принос към развитието на специалността „Волейбол“ в Академията.

С почетни плакети бяха удостоени преподаватели, навършили кръгли годишнини, сред които доайенът на катедра „Туризъм, алпинизъм и ориентиране“ доц. Георги Жълтов.

Академичното ръководство награди с плакет и студентката Силвия Пантова - III курс, специалност „Футбол“, която изпълнявайки ангажиментите си като воден спасител, прояви изключителна смелост в рискова ситуация и спаси човешки живот.

По традиция Съветът на настоятелите на НСА поощри със стипендии в размер на 2500 лв. студенти от всички професионални направления, постигнали най-висок успех в обучението си през изминалата учебна година.

В професионално направление „Спорт“ стипендията, осигурена от „Фреш радио груп“ ЕООД, заслужи Станислава Сарандева – III курс, специалност „Плуване“, успех – отл. 6,00.

В професионално направление „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ – стипендията получи Тодор Левенов - III курс, спец. „Физическо възпитание“, успех - отл. 5,92. Чекът, осигурен от „Фантастико груп“ ООД, връчи Диана Йорданова – директор „Корпоративни комуникации“.

В професионално направление „Обществено здраве“ бе отличена Мария Петрова – II курс, специалност „Кинезитерапия“, успех – отл. 5,78. Стипендията, осигурена от „Екофарм“ ЕООД, връчи д-р Петър Велев – управител на фирмата и член на Съвета на настоятелите на НСА.

В професионално направление „Здравни грижи“ класацията оглави Спаска Гергова - II курс, специалност „Медицинска сестра“, успех – отл. 5,53. Стипендията, финансирана от Частно средно училище „Питагор“ ООД, връчи Асен Марков.

С ежегодната награда на Кмета на Столична община за специални постижения в спортната наука и в дейности със значим социален ефект в областта на спорта и общественото здраве бе отличен Владислав Бонев – докторант към катедра „Кинезитерапия и рехабилитация“. Той заслужи премията в размер на 1000 лв. за научните си публикации и участия в научни форуми. Чекът, заедно с приветствие от името на кмета на Столична община Васил Терзиев, връчи Валентина Ликова от Дирекция „Спорт и младежки дейности“.

Завършилите образователната и научна степен „доктор“, както и преподавателите с академично израстване, получиха своите дипломи от ректора проф. Красимир Петков. Представени бяха новите асистенти.

Негово Светейшество и придружаващите го висши духовници посетиха параклиса на НСА, чиято реставрация и реновация започна неотдавна. Българският патриарх прояви интерес, отправяйки важни напътствия и препоръки, свързани с оформлението на параклиса по православния канон и в символичен акт посади дръвче.

В унисон с историческия контекст на празника официалните гости разгледаха Образователния и олимпийски център и оцениха високо културно-историческата стойност и непреходност на артефактите в неговата богата музейна експозиция. В специалната книга на центъра Негово Светейшество написа своята заръка: „С благопожелания и молитва да продължите и занапред в духа на вярата и спортните идеали на основателите и всички предшественици на академичната общност на НСА“.

По традиция тържественото честване завърши със съвместно поднасяне на венец и цветя заедно със Студентския съвет пред паметника на Васил Левски - патрон на НСА и бюст-паметниците на ректори на Академията. 

Сред официалните гости на тържественото честване бяха също Илин Димитров - секретар по култура, образование и туризъм на Президента на Република България, Петко Горанов – кмет на район „Студентски“, ректорите на НСА - проф. Николай Изов (2019-2023 г.), проф. Пенчо Гешев (2012-2019 г.), проф. Лъчезар Димитров (2003-2012), както и Теодора Иванова – председател на ДАЗД, доц. Стоян Андонов - зам.-министър на младежта и спорта, Тошко Тодоров – зам.-председател на Сметната палата, ген.-майор Емил Тонев – началник на НСО, Ангел Стойков – председател на НПСС, членовете на Съвета на настоятелите Димитър Дилчев и Кирил Вътев, проф. Лиляна Вълчева – председател на ВОН-КНСБ, Росица Иванова – началник на РУО София – област, Росица Колева - директор Дирекция „Висше образование“ в МОН, Валентин Заяков – съветник в Комисията за младежта и спорта в 50-ото НС, Зоран Джуров – председател на Общинския съвет на гр. Цариброд, Република Сърбия, олимпийските шампионки Тереза Маринова и Стойка Кръстева и др.

Поздравителни адреси към академичната общност изпратиха президентът на Република България Румен Радев, министърът на образованието и науката Галин Цоков, министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, кметът на Столична община Васил Терзиев, председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, председателят на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, началникът на РУО София-град Ваня Кастрева и много други институции и организации, с които НСА осъществява ползотворно сътрудничество.